Sloan, Robin: Nonstop knihkupectví pana Penumbry

Sloan-Penumbra-obalka-promo(Robin Sloan: Nonstop knihkupectví pana Penumbry. Překlad Petra Jelínková. Host 2013, 320 stran, 329 Kč.)

 

S detektivkou Annabel Scheme, která vyšla jen jako e-kniha, ještě americký prozaik Robin Sloan díru do světa neudělal, ale u románu Nonstop knihkupectví pana Penumbry to už vyšlo. Román se dostal do žebříčku nejprodávanějších knih na Amazonu, který ho dokonce v říjnu roku 2012 vyhlásil knihou měsíce. Zřejmě na základě tohoto úspěchu si titulu všiml český nakladatel a vydal jej v českém překladu.

Sloan tu kombinuje hned několik aspektů, díky nimž se kniha stala v určitých kruzích hitem. Zaprvé, je tu přitažlivý, opět trochu detektivní příběh pátrání po starobylé tajné společnosti. To by mohlo připomínat bestsellery Dana Browna, ovšem Sloanův hrdina není žádný encyklopedickými znalostmi vybavený vysokoškolský profesor. Naopak, Clay Jannon je webdesigner, který vinou krize přišel o práci v Silicon Valley, takže nyní chodí na noční směny do knihkupectví pana Penumbry v San Francisku. Zákazníků moc nechodí, navíc vlastně chodí pořád titíž – a ještě si nikdy nic nekoupí. Místo toho si půjčují obskurní svazky ze zadních koutů obchodu a hlásí se k členství v jakémsi tajemném klubu pana Penumbry. Clay nabyde dojmu, že za zjevně nevýdělečným podnikem se skrývá něco víc, a tak požádá svoje technologicky disponované přátele, aby mu v pátrání po tajemství knihkupectví pomohli. Přitom narazí na stopy v úvodu zmíněného tajného společenství, které existuje už stovky let.

Podle kritiků napsal Robin Sloan dobrodružný příběh, jenž v určitých pasážích evokuje díla Umberta Eca či cyberpunkové romány Neala Stephensona. Jak podotýká jeden komentář na Kosmasu, Sloanův román je pro ty, kteří mají „rádi záhady, ale nesnášejí pitomosti a la Dan Brown, a k tomu mají rádi Kindle, typografii, knihtisk, knihkupectví, Google, startupy… Zní to jako hrozný mix, ale jako oddechovka pro mladší intelektuály to funguje, a čte se to jedním dechem.“

 

Richard Olehla

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *