National Book Awards 2013

nbaNational Book Awards 2013

 

Vítězem nejprestižnější kategorie Národních knižních cen (National Book Awards), které byly vyhlášeny 20. listopadu 2013 v New Yorku, se stal americký prozaik James McBride s románem The Good Lord Bird (Riverhead Books/Penguin Group USA). Porota jej ocenila v konkurenci pěti dalších děl, jež se dostala do finálového výběru letošního ročníku.

McBride není na literární scéně úplným nováčkem, The Good Lord Bird je jeho třetí román, přičemž jeho předchozí počin The Miracle at St Anna dokonce posloužil jako předloha pro stejnojmennou filmovou adaptaci, kterou režíroval Spike Lee. Kromě psaní je McBride známý také jako jazzový hudebník.

nba_mcbride_goodlordMcBrideův román se odehrává roku 1857 v Kansasu, tedy zhruba ve stejné době jako Nespoutaný Django. Na rozdíl od Tarantinova filmu se však McBride přece jen více drží historických fakt. V té době v kansaském teritoriu začal boj mezi stoupenci a odpůrci otroctví, z nichž nejzuřivější byl i českému čtenáři dobře známý John Brown. Právě on za poměrně dramatických okolností osvobodí z otroctví malého Henryho, o němž má za to, že je malá dívka. Po většinu děje se Henry snaží svoje pohlaví utajit, a tak putuje s Brownem po Kansasu až se na konci dostane až do bitvy u Harpers Ferry, konfliktu, jenž zavdal příčinu k pozdější občanské válce. The Good Lord Bird je tak jakousi kronikou posledních let otroctví a snah o jeho zrušení. Podle kritiky se děj knihy nese ve dvou rovinách: na jednu stranu jde o strhující příběh malého kluka v převratné době, na stranu druhou pak o text, jenž zkoumá téma, jímž se africká americká literatura zaobírá především, totiž otázky identity a ceny za přežití.

 

Poroty Národních knižních cen obvykle čelí kritice za to, že za vítěze vybírají díla spíše neznámá, ovšem letos měl McBride vpravdě impozantní soupeře: Jhumpu Lahiriovou s románem The Lowland (Alfred A. Knopf/Random House), Thomase Pynchona a jeho dílo Bleeding Edge (The Penguin Press/Penguin Group USA), Rachel Kushnerovou a román The Flame Throwers (Scribner/Simon & Schuster) a sbírka povídek The Tenth of December George Saunderse (Random House).

V dalších kategoriích zvítězila básnická sbírka Incarnadine Mary Szybistové (poezie; (Graywolf Press), George Packer a jeho knižní analýza současné Ameriky The Unwinding: An Inner History of the New America (non-fiction; Farrar, Straus and Giroux) či román pro mladé čtenáře The Thing About Luck Cynthie Kadohatové (young people’s literature; Atheneum Books for Young Readers/Simon & Schuster)

Kompletní seznam všech vítězů a finalistů včetně linků na jednotlivá interview naleznete zde.

 

Nadace The National Book Foundation, který vyhlašuje vítěze Národních knižních cen, také každým rokem oznámí svůj výběr pěti nadějných autorů mladších 35 let, jenž nese název 5 Under 35. Tento rok vybrala porota tato díla:

Molly Antopol, The UnAmericans, (W.W. Norton & Company, únor 2014)
NoViolet Bulawayo, We Need New Names, (Reagan Arthur Books/Little, Brown, 2013)
Amanda Coplin, The Orchardist, (Harper, 2012)
Daisy Hildyard, Hunters in the Snow, (Jonathan Cape, Random House UK, 2013)
Merritt Tierce, Love Me Back, (Doubleday, podzim 2014)

 

Seznam vítězů s linkem na stručné medailonky a interview s jednotlivými autory naleznete zde.

 

Richard Olehla

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *