Harding, Paul – portrét

hardingPaul Harding (1967) je americký prozaik. V minulosti vedl kurzy tvůrčího psaní na Harvardově univerzitě a také na slavné na Iowské univerzitě, jejíž školu tvůrčího psaní předtím sám absolvoval. Mezi jeho učitele patřil britský prozaik Barry Unsworth či Marilynne Robinsonová, autorka románu Ztrácení (Housekeeping).

Harding se narodil v Nové Anglii a v jeho díle je poznat silný vliv transcendentalismu, prvního výsostně amerického filosofického směru, který akcentuje sepětí člověka s přírodou.

Proslavil se takřka ze dne na den: hned za svou prozaickou prvotinu Tuláci (s níž tři roky neúspěšně obcházel nakladatele a nakonec ji vydal roku 2009 v univerzitním nakladatelství) nečekaně získal o rok později prestižní Pulitzerovu cenu. Ve svém debutu představil čtenářům dvě generace rodiny Crosbyů. V dalším románu Enon (2013) posunul rodinnou ságu do současnosti. Elegicky vyprávěný niterný příběh o tom, jak se otec celý rok vyrovnává s tragickou smrtí své třináctileté dcery, vydalo v roce 2014 nakladatelství Odeon.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *