The Man Booker Prize Longlist 2015

The Man Booker Prize Longlist 2015

Na konci července oznámila porota Man Bookerovy ceny širší výběr dvanácti děl, které se letos budou ucházet o nejprestižnější britské literární ocenění. Už druhým rokem je cena otevřena všem anglicky píšícím autorům, jejichž nominované dílo vyšlo v uplynulém roce ve Velké Británii, tedy i Američanům.

Nová strategie výběr děl podstatným způsobem ovlivnila. Letos i loni tvořili Američané nejpočetnější národností skupinu ve výběru a stejně jako minulý rok se jich tam dostalo hned pět. Loni se posléze na shortlist propracovali dva z nich: Karen Joy Fowlerová (We are All Completely Beyond Ourselves) a Joshua Ferris (To Rise Again at a Decent Hour). Oba nominované romány se již objevily v českém překladu (Všichni jsme z toho úplně na větvi, Plus, resp. Vstát znovu se slepicemi, MF), takže podobný vývoj lze očekávat i u děl na letošním seznamu.

Pojďme si stručně představit všech pět děl:

cleggBill Clegg, Did You Ever Have a Family (Jonathan Cape)
Hlavní hrdinka Cleggova románu se musí vyrovnat s tragédií, která postihla její rodinu. Všichni kromě ní zahynuli při výbuchu bomby. Příběh vyprávěný s odstupem mnoha let několika různými vypravěči je prvním Cleggovým beletristickým počinem – předtím vydal jen svoje vzpomínky na období, kdy byl závislý na cracku, a pak kdy se závislosti snažil zbavit při odvykací kůře.

lalamiLaila Lalami, The Moor’s Account (Periscope, Garnet Publishing)
Třetí román Američanky s marockými předky vypráví o neštěstí, které postihlo výpravu španělských dobyvatelů na cestě do Nového světa v 16. století. Zajímavá je postava vypravěče – jde o jednoho z otroků na palubě. Jde o pomalu se odvíjející, podle dosavadních kritiků však přesto čtivý příběh

robinson_lilaMarilynne Robinson, Lila (Virago)
Robinsonová doposud vydala pouhé čtyři romány, ovšem všechny získaly nějaké literární ocenění, včetně toho neprestižnějšího, Pulitzerovy ceny za román Ztrácení (č. Argo,  2008). Lila navazuje dějem i postavami na dva přechozí romány autorky Gilead a Domov (č. Vyšehrad) a soustředí se na životní příběh druhé manželky protestanského kněze z přechozích románů. Intimní, pomalu a pečlivě odvyprávěná kniha.

tyleerAnne Tyler, A Spool of Blue Thread (Chatto & Windus)
Kandidát na velký americký román o čtyřech generacích jedné americké středostavovské rodiny. Zní to jako klišé, podotýká jeden z recenzentů, ovšem pod zdánlivě běžnými historkami dokázala autorka skrýt temnější poselství o tom, že dosáhnout Amerického snu, totiž úspěchu a rodinné pohody skrze tvrdou práci a potřebnou porci štěstí, bývá často zhola nemožné.

yanagiharaHanya Yanagihara, A Little Life (Picador)
Hanya Yanagihara je americká autorka z Havajského souostroví. Ve své druhé knize slduje třicet let přátelství čtyř gayů, přičemž se jí daří vyhýbat klišé, které tento žánr obvykle nabízí (AIDS, coming out apod.). Yanagiharová se místo toho soustředí se na vnitřní životy svých hrdinů, takže výsledek je daleko střízlivější, než by potenciálně kontroverzní téma mohlo naznačovat.

Kompletní seznam nominovaných děl s uvedením národnosti autorů a britským nakladatelem:

Bill Clegg (US) – Did You Ever Have a Family (Jonathan Cape)
Anne Enright (Ireland) – The Green Road (Jonathan Cape)
Marlon James (Jamaica) – A Brief History of Seven Killings (Oneworld Publications)
Laila Lalami (US) – The Moor’s Account (Periscope, Garnet Publishing)
Tom McCarthy (UK) – Satin Island (Jonathan Cape)
Chigozie Obioma (Nigeria) – The Fishermen (ONE, Pushkin Press)
Andrew O’Hagan (UK) – The Illuminations (Faber & Faber)
Marilynne Robinson (US) – Lila (Virago)
Anuradha Roy (India) – Sleeping on Jupiter (MacLehose Press, Quercus)
Sunjeev Sahota (UK) – The Year of the Runaways (Picador)
Anna Smaill (New Zealand) – The Chimes (Sceptre)
Anne Tyler (US) – A Spool of Blue Thread (Chatto & Windus)
Hanya Yanagihara (US) – A Little Life (Picador)

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *